روما، خانه شما

روما خود شمایید …

قصه از کجا شروع شد؟ اوایل دهه نود بود، همین چند سال پیش. تعدادی از شماها که «ما» باشیم در چند شرکت دارویی و تجهیزات پزشکی مشغول به کار بودند. آن روزها از ورود ما به این حرفه ده سالی گذشته بود. در مسیر به نقطه‏ ای رسیده بودیم که دیگر آن آموزش‏های اولیه، آن رهنمودهای ابتدایی کافی نبودند. زمان گذشته بود و تجربه‏ای که انباشت شده بود نیازها و کمبودها را به رخمان می‎کشید. نیازهایی که هیچ مرجعی برای رفعشان نبود و یا اگر بود، کم بود، نارسا بود، غیر تخصصی بود. نیازهایی فراگیر، اساسی و تعیین کننده. نیاز به یادگرفتن اصول حرفه‎ ای‏ گری؛ نیاز به نواندیشی، پرسش‏گری، دغدغه ‎مندی؛ نیاز به یک شبکه حرفه‎ ای، قوی، و تاثیرگذار؛ نیاز به داشتن خانه‏ ای، محفلی مستقل، صمیمی، گرم و دوستانه. خانه‎ ای برای همه ما.

با احساس چنین خلایی، به همراهی گروهی از دوستان و مدیران باتجربه گرد هم آمدیم تا :

طرحی نو در اندازیم

از کجا باید شروع می‏کردیم؟ بر داشته ‏ها تمرکز کردیم. شما را داشتیم که همیشه به دنبال دانش هستید، در پی توسعه توانایی های خود. شمایی که با کسب تجربه به بسيارى از نيازهاى امروز پاسخ داده ‎اید، و همچنان در این مسیر پویا و پرتلاش هستید. و ما امید داشتیم و اطمینان که می‎توانیم در کنار هم حرکت کنیم و علاوه بر خلق هویتی فراگیر قدم‏هایی بلند برای ساختن آینده‏ ای بهتر برای نسل‏های بعدیمان برداریم.

اینگونه بود که روما در زمستان سال هزاروسیصدونودوچهار بدنیا آمد. روما بدنیا آمد تا با همدلی، همراهی، و گشاده‏ رویی میزبان گفتگو شود. بدنیا آمد، تا پای صحبت‎ها بنشیند و به دقت گوش دهد، به پدیده‏ ها از دیدگاه‏های متفاوت نگاه کند و درونشان را بکاود. خواست که بشنود، ببیند، فرا بگیرد تا نخواهد همه چیز را خودش شخصا تجربه کند. تلاش کرد کانونی بشود برای تضارب آرا، بستری برای گفتن و شنیدن نقدها، برای آموختن و درس گرفتن از گذشته‏ ها. و تمام اینها در فضایی امن، گرم، و صمیمی.
روما نه تنها در بین متخصصین درون صنعت رشد کرد و بالید، با نگاهی فرا و میان رشته‏ ای به مسائل نگاه کرد. ما به این روش باور داریم. می‏دانیم که از این راه به تحلیل و تفسیر بهتر و عمیق ‏تر مسائل و دیدن بهتر واقعیات دست پیدا می‏کنیم. باور داریم که برای توسعه در حوزه تخصصی خودمان گریزی از این نوع نگاه نیست.

به چه معتقدیم؟

باور داریم برای توسعه در حوزه تخصصی خودمان، گریزی بجز نگاه فرا و میان رشته ای (Interdisciplinary و Ultra disciplinary) نداریم.
باور داریم دیدگاه و نظرات همه، با هر نوع تفکر و مخالف یا موافق، از هر نسل باید شنیده شود، بررسی و نقد گردد و تجمیع یابد.

باور داریم در کناررقابت، همراهی و همدلی نیاز داریم.
باور داریم صداقت، تعهد و مسوولیت پذیری ابزار ما هستند تا به همدلی و هم افزایی برسیم.
باور داریم یکایک ما برای توسعه دانش و مهارت خود مسوولیم. به علاوه در انتقال آنها و در راستای ارتقا نسل بعدی نیز وظیفه داریم.
باور داریم رشد و توسعه از خودمان شروع می شود.
باور داریم ریشه مشکلات و مسائل را باید در خود جستجو کنیم و اینجاست که صداقت، تعهد و مسوولیت پذیری دوباره به میدان می آیند.
باور داریم راه آینده از بررسی دقیق گذشته و درس عبرت گرفتن از آنچه پیموده ایم می گذرد و تکرار گذشته راهی باز نمی کند.
و بالاخره باور داریم که يكى از ضروريات برقرارى ارتباط موثر، ايمن، و كارآمد در جهان بهم پيوسته و دائما در حركت امروز، سكاندارى نیروهای متخصص و آگاه به دانش و مهارت‎هاى مديريتى و اخلاق حرفه ‏ای رايج و به روز دنيا است.

باور داریم باید نور بیندازیم و خوب ببینیم و خوب بیندیشیم، پس:

اینجا چراغی روشن است…

با این نگاه و مجموعه باورها بود که در صدد برآمدیم در مجموعه‏ مستقل روما و با استفاده از تمام ابزارهای در اختیار از جمله تولید محتوا (صوتی، تصویری، یا متنی به صورت آنلاین، ترجمه و انتشار کتب)، میزبانی فعالان حوزه سلامت علی الخصوص دارو در رویدادهای بزرگ و کوچک با مباحث تخصصی یا عمومی، تحلیل‏های مدیریتی با نگاه فرا و میان رشته‏ ای، برگزاری دوره‏های آموزشی و ارائه مشاوره به دوستان و همراهانمان به سمت ارتقا حرفه ‎ای‏ گری (Professionalism) و تاثیرگذاری که دو هدف اصلی روماست، حرکت کنیم.
امروز که به پشت سر نگاه می‏کنیم تنها مطمئنیم که قصه تازه آغاز شده است و هنوز فرسنگ‏ها راه در پیش است. اما چه باک، ما شما را داریم و یا بهتر است بگوییم، روما خود شمایید….

همراهان روما

حامیان روما